Sağlık

From Wikiagro.com
Jump to: navigation, search

İnternet çağımızın en büyük buluşu. Bu yadsınamaz bir gerçektir. Her web kullanıcısı bu büyük sanal dünyayı kendisinin amaçlarına cazip olarak kullanır. Kimisi bilgi almak, kimisi gün öldürmek, kimisi hayatında olup biteni çevresiyle paylaşmak, kimisi çevre edinmek için vs. kullanır. İnternetin kullanım amaçları aralarında, çevre edinmek ve diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunarak yaşama dair düşünceleri paylaşmak en revaçta olanıdır.

Birçoğumuz toplumsal ağlara üyeyizdir. Bu ağların kullanım hedef ve alanı oldukça yaygındır. Kullanıcıların birçoğu bu ağların sunduğu nimetlerin yanlızca bir bölümünü kullanmaktadır. Benim değineceğim konu ise toplumsal ağlarda insanların belli konular üstünde düşünce alış-verişinde bulunabilmelerini sağlayan topluluklar, sayfalar ve gruplar olacaktır.

Sosyal ağ toplum ve grupları birden çok alanda sınıflanabilir ve bu topluluklarda / gruplarda paylaşılan fikirler ve tavsiyeler yararlı olabildiği civarında zararlı da olabilmektedir. Benim son zamanlarda dikkatimi çeken ve burada yorumlamak istediğim bir takım grup ve topluluklar var. Bu toplumsal ağ gruplarının genel içeriği ve partner yönü psikolojik huzursuzluk hayatını sürdüren insanların buluşma noktası olması. Psikolojik sorunlardan muzdarip kalan kişiler genel itibariyle olumsuzluklara odaklanmış şahsiyet yapısına sahip olurlar. Bu vatandaşlar yaşadıklarından o civarında sıkılmış ve bunalmış olurlar ki içlerindekini başkalarına anlatmayı çok derinden arzu ederler. Yaşadıkları sorunları ve zorlukları anlatırken de içten içe karşısındakinin kendisine yardım olmasını bekler. Psikolojik sorunlarla baş etmeye çalışan bir insan şunu düşünür: Beni ancak benim yaşadıklarımı hayatını sürdüren biri anlayabilir. Bu düşünceyle harekete geçen birey internette toplumsal gruplara katılırken önceliği benzeyen psikolojik sorunları hayatını sürdüren bireylerin yer aldığı gruplar alır. Ben de bu gruplardan/topluluklardan bazılarına üyeyim.

Ruhsal sıkıntılarını paylaşmak isteyen, psikolojik dertlerini döküp bunlardan kurtulmak isteyen insanların görüştüğü bu toplumsal ağ toplulukları bir "dert kuyusu" niteliğindedir. Tavsiyelerden çok yaşanılan zorlukların paylaşıldığı bu ortamlar ek olarak karamsar bir ruh halinin oluşmasına neden olmaktadır. İşin farklı tarafı bu karamsar ortama neden olanlar sıkıntılarından, endişelerinden kurtulmak isteyen kullanıcıların ta kendisidir. "İçimi döküp rahatlayayım" diye düşünen kişiler farkında olmadan kendilerini başkalarının da dertleri ile meydana gelmiş bir karamsarlık yumağının içerisinde bulmaktadır. Bu statü da bizim için ek olarak sorunlu hallere yol açabilmektedir. Toplumsal gruplardan fayda beklerken ek olarak çok kayıp görmek oldukça olasıdır.

Katıldığımız toplumsal ağ ve topluluklardaki içeriğe ve ortama karşı temkinli olmanızı öneririm. Ruhunuz sandığınızdan ek olarak hassas olabilmektedir. Kendisinin sorunlarınızdan kurtulmaya çalışırken ruhunuzu başkalarının dert sağanağına maruz bırakmayın. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

E-book