Sac ekimi nasil yapilir

From Wikiagro.com
Jump to: navigation, search

Fue saç Ektirme Nedenleri Tabiki de saç dökülmesi baylarda çok oldukça gözle görülür (erkeklerin %80'i bir aşama kellik yaşar); ancak bayanların yaklaşık %40'ı da menopozdan sonra mühim sayıda sac kaybeder. (Kadınların saçında baylarda olduğu üzere açıklıklar oluşmaz, daha fazla bütünde 1 azalma görülür). Yani böyle hepsi 2 cins maksadıyla de bir görünüm meselesidir.

Saçın nasıl döküldüğünü öğrenmek için önce nasıl uzadığını anlamanız gerekmektedir. Saç, mevsimler, hormonlar ya da değişik bir şeyle ilişkili olmayan kendi uzama döngüsünü saç ekimi devam ettirir. Bu geniş oranda genetik doğamızın belirlediği, rastgele bir biyolojik süreçtir. 2 temel faz şunlardır:

Ânajen (aktif): Kökteki hücreler hızla bölünürler veya saçı dışarıya iterler. Bu ortalama 2 ile üç sene sürmektedir.Telojen (dinlenme): Böyle faz kafa derisinde yaklaşık yüz gün sürer. Bunu fue saç ekimi nadası bir şekilde farzedin. Folikül tamamıyla dinlenmededir.

Hekimler niçin bazı saçları foliküllerinin diğerlerinden daha az 1 uzama dönemine sahip oluşmaya programlandığını bilmemektedir. Erkeklerde yaşa ilgili kelliğin şüphelilerinden biri, kişideki androjen - hem baylar bir de kadınlar tarafından üretilen “erkek” hormonlar - düzeyidir. Senelerce insanlarda testosteronun hakimiyetinin kelliğin esas sebebi olmasına inandılar, fakat durum bu derecede olağan değildir. Saçı, dihidrotestosterona (testosteron metabolizmasından gelmiş olan DHT) maruz kaldığında fazla oldukça hızlı kaybettiğimizi biliyoruz. Foliküllerin erişkin baylar için standart var olan testosteron seviyelerine maruz kalmasının saçları foliküllerinin dinlenme haline geçmesi için niçin olmasına inanılıyor.